Стерилізація тварини - це операція з видалення репродуктивних органів самок (яєчників, матки), завдяки якій у тварини зникає статевий потяг до протилежної статі і повністю втрачається здатність до розведення.
Кастрація тварини - це планова операція з видалення статевих залоз (сім'яників) хірургічним шляхом з метою припинення репродуктивної функції та вироблення чоловічих статевих гормонів.

Чи є альтернатива?
Деякі біжать в найближчий зоомагазин за «чарівними» таблетками або краплями, після застосування яких тварина як за помахомом чарівної палички швидко заспокоюється і у господарів знову настає спокійне і радісне життя. Інші господарі ставлять кішці гормональний укол, який пригнічує виникнення статевого збудження на тривалий період часу від 3-6 місяців до 1 року. Зауважимо, що гормональні таблетки, краплі та уколи стимулюють розвиток онкології навіть після стерилізації тварини у більшості випадків. І нарешті, хтось із власників звертається до ветеринарної клініки для проведення операції.

Навіщо каструвати котів?
При утриманні кота в міській квартирі без можливості вигулу і регулярного спарювання з кішками питання кастрації котів особливо актуальне і заслуговує детального розгляду. Основними причинами, за якими каструють котів, є складності утримання тварин після досягнення ними статевої зрілості. Приблизно з 7-8 місяців у котів починають проявлятися перші ознаки статевого дозрівання:
* нав'язливе нявкання ночами, а часто і несамовиті крики;
* розбризкування сечі і «міток» з жахливим запахом, що вказує іншим його родичам на те, що це саме його територія; * з'ясування відносин з сусідськими котами, які можуть зіпсувати психіку навіть самому психічно здоровій людині.
Пізніше, кіт починає наполегливо вимагати контакту зі кішкою і знаходиться у стані постійного бажання. Багато господарів не беруть до виду то, що по суті життя в міській квартирі для кота - це неприродне середовище проживання, не те, що передбачено для нього природою. У природних умовах, кіт повинен приблизно 8 разів на рік паруватися з кішкою. Беручи до уваги той факт, що гормони, які впливають на поведінку кота, виробляються постійно - мітити і захищати територію, волати по ночам - все це абсолютно природно для будь-якого нормального кота. Просто в природному середовищі це нікому не заважає. А коли все це відбувається у Вас вдома, Ви починаєте відчувати дискомфорт. Тому варто подбати про свій спокій і про благополуччя вашого вихованця заздалегідь.

Чи потрібна стерилізація кішці?
Напевно, кожен, хто тримав або тримає в своєму будинку кішку, рано чи пізно стикався з проблемою, коли з спокійного, врівноваженого вихованця в один прекрасний момент тварина перетворювалося в постійно кричущу безперервно істота. Такий час для господарів стає справжнім випробуванням. Безсонні ночі, постійна нявкання змушують господарів вставати перед вибором, що робити з безпорадним тваринам, тому що слухати і дивитися на все це стає нестерпно.
Давайте розберемося, який же вибір краще. Період статевого дозрівання у кішок відзначається в 7-8 місячному віці. У деяких цей період починається в більш ранньому віці, в 4-6 місяців. У цей час статеві залози (яєчники) кішки починають активно секретувати в кров статеві гормони - естрогени. Під їх дією у кішки з'являється "ненормальна" поведінка. Залежно від темпераменту тварини тривалість і активність періоду збудження може варіюватися і становить зазвичай від декількох днів до 2-3 тижнів. У цей період всі репродуктивні органи тварини за покликом природи починають готуватися до зачаття і виношування плоду. Якщо кішка не пов'язалася, то вона заспокоюється, і в її організмі на зміну одному статевому гормону приходить інший - прогестерон, завдяки якому в її житті і в житті господарів наступають щасливі спокійні дні.
Постійні стримування від в'язки протягом усього життя тварини і переривання або зміна течії статевого циклу, як це вважають за краще робити багато господарів, використовуючи «чарівні» таблетки або краплі, або гормональний укол, згубно позначаються на здоров'ї вихованця в зрілому віці, а іноді і в перші роки життя.
Все це призводить до незворотніх наслідків і виникнення таких страшних захворювань, як ендометрити, піометри (гнійне запалення матки), кісти яєчників, злоякісні утворення і ін. Щоб уникнути вище перераховані проблеми зі здоров'ям тварини, більшість ветеринарних лікарів наполягають на проведенні операцій зі стерилізації. Це абсолютно нешкідлива хірургічна процедура.
З усього вищесказаного напрошується висновок: коли ви купуєте кошеня чи дорослу кішку - визначтеся з якою метою ви її берете. Або це буде турботлива мама для майбутнього потомства, але тоді на ваші плечі ляже велика відповідальність за долю малюків, щоб коли вони підростуть знайти надійних господарів, які будуть дбати і любити їх. Або кішка стане для вас просто хорошим і вірним другом і чекати від неї потомства у ваші плани не входить. В такому випадку подбайте про те, щоб ваша кішка прожила спокійне, здорове і щасливе життя, для чого необхідно провести операцію зі стерилізації тварини. Не завдавайте шкоди здоров'ю тварини, використовуючи контрацептиви і прирікаючи його на болісні страждання і можливо смерть.

Вікові рекомендації для проведення операції.
Отже операція по стерилізації кішок не тільки нешкідлива, але й корисна для тих тварин, які не використовуються в розведенні. Давайте тепер розберемося з питанням про сприятливий час проведення операції. Серед великої кількості власників тварин, заводчиків і ветеринарних лікарів існує думка, що будь-яка кішка у своєму житті повинна хоча б один раз принести потомство, щоб все життя відчувати себе здоровою і щасливою. Грунтуючись на власному досвіді, на думці більшості ветеринарних лікарів та закордонних науковців у сфері ветеринарної медицини хочемо запевнити вас, що це не так. Більш того, рання стерилізація благотворно впливає на здоров'я кішки і навіть продовжує їй життя. Оптимальний вік для операції молодої тварини - це від 5 до 8 місяців. Це період життя до прояву перших ознак статевого дозрівання.
Кастрацію кота можна провести в будь-якому віці, але найоптимальнішим часом для даної операції є вік початку статевого дозрівання, тобто 6-9 місяців, коли кіт ще не мав жодної в'язки, але вже досить зміцнів. Кастровані в цьому віці коти назавжди позбуваються від небажаної гормональної поведінки - мітки території, крики, агресії і т.п. Чому саме вік 6-9 міс. ідеальний для того, щоб каструвати кота? Справа в тому, що чоловічі статеві гормони (андрогени) виробляються семенниками тільки до першої в'язки кота, а точніше, до моменту повного статевого дозрівання. В подальшому ж андрогени будуть виділятися ще й гіпофізом (залізом в головному мозку). Тому кастрація кота в зрілому віці - від одного року і більше - не дає стовідсоткової гарантії придушення статевих інстинктів. Приблизно п'ять відсотків котів, кастрованих у віці понад рік, все одно продовжують мітити територію і просити кішку. Крім того, кастрація часто є єдиним способом корекції поведінки агресивних котів.

Чому після стерилізації деякі тварини товстіють?
У цьому заслуга люблячих господарів, що не дотримуються заходів у годуванні своїх улюбленців. Некастровані вихованці витрачають багато енергії на поведінку, пов'язану зі статевою активністю. Після стерилізації / кастрації тварина витрачає набагато менше енергії. Відповідно, якщо якість і обсяг їжі не змінити, вихованець починає отримувати зайві кілокалорії. Харчування стерилізованої тварини має стати менш калорійним. Активні ігри і прогулянки також дозволять тримати вагу в нормі. Хто годує свого вихованця сухими кормами, може перевести його на корм для стерилізованих тварин.